Persona Doll Módszer
Persona Doll konfliktuskezelő és érzékenyítő módszer óvodapedagógusoknak
A tréning célja, hogy a résztvevők megtanulják a Persona Doll módszert és olyan együttműködésen alapuló stratégiákat ismerjenek meg és adjanak tovább a gyerekeknek, amelyek segítik a konfliktusok kezelését és agresszív magatartás formák feldolgozását.
A továbbképzésen a résztvevők:
- Megismerik a Persona Doll módszert, melynek segítségével egy játékbabával hatékonyan, félelem nélkül és játékosan dolgozható fel a konfliktus és az esélyegyenlőség témája, és hatékony eszköz a felmerülő problémák kezelésére.
- Olyan eszközöket és stratégiákat ismernek meg, amelyek segítik a kommunikációs és együttműködést gátló akadályok lebontását.
- Átélik és értelmezik a kisebbség–többség működési dinamikáját, és mindezeket bele tudják építeni a mindennapi tevékenységeikbe.
A módszer
A Persona Doll módszer kifejezetten az óvodapedagógusoknak lett kifejlesztve. A Nagy Britanniában született és világszerte nagy sikerrel alkalmazott módsze középpontjában egy játékbaba áll, melyet az óvodapedagógusok személyiségjegyekkel ruháznak fel. A baba időközönként „meglátogatja” a gyerekeket, és segítségével a pedagógusok olyan kényes kérdésekről is tudnak beszélgetni, melyeket korábban esetleg vonakodtak felvetni. A módszer segítségével a problémamegoldásban és konfliktusok kezelésébn fejlődnek a gyerekek, képesek lesznek a csúfolódást és a kirekesztést átváltoztatni a tisztelet és a törődés irányába.
Persona Doll mószer
Képzési lehetőségek
1 napos képzés (nem akkreditált, módszertani képzés)
Az egy napos képzésen a résztvevők megtanulják a módszer alapjait, és lehetőségük nyílik egy demo megtekintésére, valamint egy baba személyiségének közös kialakítására.
3 napos képzés: (akkreditált, módszertani képzés)
Migráns gyerekek az óvodában, interkulturális kompetenciafejlesztés - 30 óra
Alapítási engedélyszáma: 43/142/2014. (Menedék Migránsokat Segítő Egyesület)
A három napos akkreditált képzés tematikája: az első nap szakmai önismereti témájú, a második nap történik a módszer konkrét megtanítása. Ezután két hét szünet következik, amikor a pedagógusok egy babával kipróbálják a módszert saját csoportjukban. A harmadik napon történik a tapasztalatok megosztása és feldolgozása.
Módszertan birtokosa:
1 napos képzés: László Zsuzsa, okleveles Persona Doll tréner
Elérhetőség: laszlozsuzsa01@gmail.com
3 napos akkreditált képzés: Menedék Migránsokat Segítő Egyesület
Elérhetőség: laszlozsuzsa01@gmail.com
A 3 napos képzés tematikája
A továbbképzés végére teljesítendő tartalmi követelmények |
Záró ellenőrzés módja Együttműködési stratégiai tervezet kialakítása, amely a helyi (gyermekcsoport) szinten meglévő esélyegyenlőséget támogatja. Értékelés szempontja:
Tematika 1. BEVEZETÉS A program ismertetése, elvárások 2. CÉLKITŰZÉSEK 2. 1 Személyes célok, a képzéssel kapcsolatos saját cél megfogalmazása: identitás és elfogadtatás 3. RÁHANGOLÓDÁS 3. 1. Ráhangolódás 3. 2. Fogalomértelmezé Asszociáció 4. DISZKRIMINÁCIÓ - PROBLÉMAFELVETÉS, AZONOSÍTÁS 4. 1. A személyiség működésének területei, színterei 4. 2. A kisebbség – többség 4. 3. Az előítélet 5. A PERSONA DOLL MÓDSZER 5.1. A Persona Doll Módszer ismertetése 5.2. A Persona Doll Módszer alkalmazása 6. EGY BABA FELRUHÁZÁSA TÖRTÉNETTEL 6.1. Egyéni munka 6.2. Csoportmunka 7. A BABA KIPRÓBÁLÁSA CSOPORTBAN 7.1. Egyéni munka 7.2. Csoportmunka 8. A BABA KIPRÓBÁLÁSA KONFLIKTUS ESETÉBEN 8.1. Egyéni munka 8.2. Csoportmunka 9. VISSZAJELZÉS, ÉRTÉKELÉ
|